Recenzja: UEFA Euro 2012 Poland-Ukraine

UEFA Euro 2012 jest zakupem równie udanym, co nabycie zdjęcia Zdzisława Kręciny w kąpielówkach. A może nawet i gorszym...

euro-2012-poland-ukraine-21.jpg

Jest mi po prostu przykro. Dla polskiego kibica jedna z ważniejszych sportowych imprez w życiu na wirtualnym gruncie została zwyczajnie odpuszczona i zlekceważona. I to z najmniej spodziewanej strony, bo przez gości, którzy od wielu lat dostarczają bardzo dobrą, w opinii większości najlepszą piłkę na konsole, a ostatnio także na komputery. Nie ma co dorabiać do tego teorii, że sportowy oddział Elektroników nie lubi nas albo Ukraińców. Przed premierą FIFY 13 EA Sports po prostu postanowiło zarobić głównie na FIFA Street, a edycję przygotowaną z myślą o Euro stworzyło na odczepnego, wiedząc, że i tak się sprzeda. Dlatego też zadanie zleciło praktykantom, którzy zmajstrowali ją w przerwie między noszeniem kawy twórcom pracującym nad uliczną piłką. W efekcie dostajemy grę, z której PZPN byłby dumny: byle jaka, nieprofesjonalna, nastawiona wyłącznie na wyciągnięcie kasy od naiwniaków. Grzegorz Lato poleca i pozdrawia.

Co najdziwniejsze, EA Sports wyłożyło się na temacie, który przez lata dla ich sportowych gier był cechą rozpoznawczą - na licencjach. Organizatorzy całej imprezy w oficjalnej grze o Mistrzostwach Europy nie mają oryginalnych koszulek, ba, Ukraina nie ma nawet prawdziwych piłkarzy! A to oczywiście nie wszystko. W gronie finałowych uczestników licencjonowanych koszulek nie ma również Rosja, która nie wiedzieć czemu według EA Sports nie jest kontynuatorem ZSRR - ma 0 wygranych turniejów i tylko cztery razy brała udział w Euro. Bzdura wbrew prawu, bo akurat Czechów gra słusznie traktuje jako spadkobierców Czechosłowacji...

uefa_reprezentacja.jpg

Niestety, to nie jeszcze nie koniec, bo poza finałową szesnastką kwiatków jest znacznie więcej. W sumie oryginalnych strojów i rzeczywistych składów nie ma 24 z 53 drużyn. Wśród nich takie państwa jak Walia, Słowacja czy Serbia. Przypominamy - to nie Era Futbolu 2012 od nowych, debiutujących twórców z Radomia, tylko oficjalna gra mistrzostw od giganta EA Sports, która kosztuje tyle, co niejedna pełnoprawna produkcja (przynajmniej na PC). Byłoby to śmieszne, gdyby nie było straszne.

uefa_niepodobni.jpg

Nie liczcie też na to, że nasi piłkarze wykonani zostali z dbałością o szczegóły - cała nasza reprezentacja to "kopiuj-wklej" z FIFY 12, co oznacza, że tylko Błaszczykowski, Fabiański i Lewandowski wygląda w miarę podobnie. Wojciech Szczęsny, podstawowy bramkarz Arsenalu, to nadal brat bliźniak lewego obrońcy z San Marino i napastnika Andory - a to tylko niewielka część rodzeństwa rozsianego po całej Europie przez zdolnych grafików z Kanady. Może i jestem idealistą, ale w takiej grze organizator imprezy powinien być wykonany z dokładnością co do jednego pieprzyka! No tak, ale w dwa tygodnie tak wiele zrobić się nie da, stąd też nawet Hiszpanie czy Holendrzy mają w swoim składzie zawodników z twarzy podobnych do nikogo.

Eliminacji nie ma, co oznacza, że Euro rozpoczynamy od razu jedną z 16 drużyn, które awansowały w rzeczywistości albo sami losujemy grupy, podmieniając niepasujące nam reprezentacje. Automatycznie to skraca czas gry, bo po rozegraniu turnieju możemy rozpocząć go jeszcze raz, co jest średnio kuszącą opcją, albo posiłkować się innymi trybami, które z kolei mocno rozczarowują. Eliminacje przyciągnęłyby nas dłużej do gry, a przy okazji wprowadziły w klimat Mistrzostw, którego w ogóle się nie czuje.

ReklamaAutorzyPolityka PrywatnościRegulamin SerwisuCookiesUsługi IT